OPZZ domaga się kontroli w firmach transportowych

[2015-02-27 13:59:03]

Wiceprzewodniczący OPZZ, Andrzej Radzikowski wystosował list otwarty do ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym domaga się kontroli zatrudniania kierowców w firmach transportowych.

OPZZ przywołuje regulacje dotyczące płacy minimalnej przyjęte niedawno przez Niemcy i Francję. Niemcy wprowadzili minimalną płacę godzinową wysokości 8,5 euro, wkrótce po nich Francja przyjęła jeszcze wyższą stawkę – 9,6 euro.

Radzikowski przypomina, iż „OPZZ od dawna zwracał uwagę, że budowanie konkurencyjności polskich firm tylko w oparciu o niskie koszty pracy to droga >>na krótką metę<<. Nie buduje trwałej konkurencyjności, a jedynie prowadzi do ubożenia polskich pracowników i ich rodzin. Niskie płace to też niski popyt wewnętrzny. Trudno, aby w Polsce powstawały nowe miejsca pracy i rosła produkcja, skoro ludzi nie stać na zakup nawet podstawowych towarów”.

W opinii Radzikowskiego nie ma powodu, aby polscy kierowcy podróżujący po Europie mieli otrzymywać niższe stawki od przewoźników zatrudnionych przez właścicieli z Francji czy Niemiec. Dlatego zdaniem OPZZ „rząd nie powinien dbać jedynie o interesy właścicieli firm transportowych, ale powinien też troszczyć się o obronę praw pracowników”. Wiceszef związkowców podkreśla, że warunki pracy polskich kierowców są o wiele gorsze niż ich zachodnich kolegów. „Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na nocleg w hotelu czy obiad w barze. Reszta pracuje i mieszka w kabinie samochodu”. Ponadto polscy przedsiębiorcy protestują przeciwko regulacjom przyjętym przez Francję i Niemcy też z powodu surowych przepisów związanych z egzekwowaniem legalnego zatrudnienia. Związkowcy podkreślają, że brak stabilności pracy i ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących godzin pracy kierowców zagraża też bezpieczeństwu na drogach. Zgodnie z kodeksem pracy kierowcy powinni mieć pracę na etat i zatrudnianie ich w ramach umów cywilnoprawnych łamie polskie prawa. W przekonaniu Radzikowskiego niestety w Polsce jest duże przyzwolenie na nieprzestrzeganie prawa pracy w tym zakresie.

Dlatego też OPZZ zaapelował do ministra o przeprowadzenie kontroli dotyczącej sposobów zatrudnienia kierowców w polskich firmach transportowych.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku