Warszawa: Pamięci Jolanty Brzeskiej

[2015-03-02 20:49:21]

Około 80 osób zebrało się w niedzielę przed kamienicą przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie, aby uczcić pamięć zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej.

Jako pierwsza głos zabrała córka zamordowanej, Magda Brzeska. Opowiedziała ona o swoich osobistych doświadczeniach po śmierci matki, a także o tym jak jej syn dowiedział się w szkole od nauczyciela, że jego babcia była kimś bardzo ważnym. Podziękowała wszystkim którzy czczą pamięć Joli Brzeskiej oraz za zorganizowanie pikiety.

Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów powiedział, że pamięć zamordowanej należy czcić poprzez dalszą walkę o prawa lokatorów. Za jej śmierć obwinił wszystkich tych, którzy zostawili lokatorów ich własnemu losowi i pozwolili na grabieżczą reprywatyzację w Warszawie.

Wanda Pradzioch z WSL mówiła o tym jak niedługo przed śmiercią rozmawiała z Jolantą Brzeską o walce o prawa lokatorów oraz jak później rozpoznawała jej rzeczy na policji.

Przypominano, że sprawa zabójstwa jest nierozwiązana do dziś w dużej mierze przez zaniedbania policji i prokuratury. W pierwszych miesiącach po zabójstwie, które miało miejsce 1 marca 2011 roku, śledztwo prowadzono zakładając hipotezę samobójstwa.

Mówiono, że sprawa Brzeskiej stała się znana nie tylko w Polsce. Organizacje lokatorskie z Portugalii i Niemiec przesłały do ambasad RP w tych krajach listy z domaganiem się wyjaśnienia sprawy morderstwa. Zostały one odczytane podczas pikiety.Pojawiły się głosy o konieczności dalszych działań lokatorskich.

Członkini Kolektywu Syrena mówiła o tym jak protesty po śmierci Joli Brzeskiej doprowadziły do przejęcia pustostanów w centrum miasta, które są wciąż wykorzystywane przez skłotersów. Jeden z tych budynków jest w ten sposób chroniony przed zakusami znanego warszawskiego skupywacza roszczeń reprywatyzacyjnych.

Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej mówił o projekcie zmian prawnych, mających poprawić ochronę praw lokatorów złożonych w sejmie za pośrednictwem posłanki Anny Grodzkiej.

Anna Grodzka powiedziała, że niestety brak jest w parlamencie woli politycznej aby bronić praw lokatorów i niestety prawo nie zostanie poprawione w tej kadencji.

Marek Jasiński mówił o tym jak władze miasta umożliwiły części lokatorów spłatę zadłużeń czynszowych, jednak nie gwarantują tego, że kamienice, w których mieszkają spłacający zaległości nie zostaną w międzyczasie zreprywatyzowane.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena przypomniał, że Warszawa została odbudowana wysiłkiem całego społeczeństwa. Ojciec Jolanty Brzeskiej brał udział w odbudowie budynku przy Nabielaka 9,który po wojnie był całkowicie wypalony. Tę kamienicę za darmo przekazano tak zwanym "prawowitym właścicielom".



Na dzień 1 marca tabliczki na ulicy Nabielaka zostały zamienione na tabliczki upamiętniające Jolę Brzeską. Na pobliskim bilbordzie pojawił się również baner opisujący jej historię.

Przed budynkiem przy Nabielaka 9 została także wywieszona lista 356 nieruchomości z warszawskiej dzielnicy Mokotów objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi.

Nagranie video wystąpienia Magdy Brzeskiej

Michał Warecki

(fot. R.N.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku