USA: Wszystkim w firmie po równo. Zdecydował... prezes!
[2015-04-15 22:45:24]
Dan Price, prezes amerykańskiej spółki Gravity Payments zdecydował, że wszyscy w jego firmie, w tym również on sam, będą zarabiać równie... dużo - doniósł New York Times.
Gdy Price przeczytał, że według naukowców dopiero roczny dochód na poziomie 70 tys. USD daje Amerykanom poczucie szczęścia, postanowił, że w jego firmie tyle właśnie wynosić będzie minimalne wynagrodzenie. Środki na podwyżkę pochodzą z redukcji własnej pensji prezesa (z 1 mln do 70 tys. dolarów) oraz pochłoną 75-80% planowanego tegorocznego zysku. Dotąd średnia pensja w 120-osobowej załodze stanowiła 48 tys. - najniżej uposażeni poziom 70 tys. mają osiągnąć w ciągu 3 lat.
- Moje wynagrodzenie jako prezesa w porównaniu ze zwykłym pracownikiem było absurdalnie wysokie - powiedział Price. Prezes Gravity Payments dodał, że jego główne ekstrawagancje to jazda na snowboardzie oraz wysokie napiwki w barach. Jeździ 12-letnim audi, otrzymanym w barterze za obsługę lokalnego sprzedawcy samochodów.
Firma Gravity Payments działa w Seattle i obsługuje płatności kartami kredytowymi. Price założył ją w 2004 roku w wieku 19 lat.
Na zdjęciu: Pracownicy Gravity Payments / fot. gravitypayments.com
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.
1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.
1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.
1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.
1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.
1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.
1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.
1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.