Europa: W tym roku 515 tys. migrantów przybyło przez Morze Śródziemne

[2015-09-29 13:29:04]

Od początku roku ponad pół miliona imigrantów i uchodźców dotarło do Europy przez Morze Śródziemne a ok. 3 tys. osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Spośród 515 tys. migrantów prawie 383 tys. przybyło do Grecji, a ok. 129 tys. do Włoch. Według UNHCR ok. 54 proc. z nich to Syryjczycy, a 13 proc. to Afgańczycy. 71 proc. ludzi, którzy dotarli do Grecji, stanowili Syryjczycy.

W tym roku podczas ryzykownych prób przedostania się do Europy drogą morską poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginione 2980 imigrantów lub uchodźców. Według UNHCR w 2014 roku ok. 3,5 tys. ludzi poniosło śmierć lub zaginęło podczas takiej przeprawy.

Mimo wspólnych europejskich akcji poszukiwawczych i ratunkowych koordynowanych przez unijną agencję ochrony granicy Frontex, w ramach których w tym roku udało się ocalić dziesiątki tysięcy ludzi, trasa wiodąca przez Morze Śródziemne wciąż jest najbardziej niebezpieczna dla migrantów i uchodźców.

Według UNHCR wiele osób, które docierają drogą morską do Europy Południowej, głównie do Grecji, pochodzi z krajów pogrążonych w przemocy i konfliktach, takich jak Syria, Irak i Afganistan. Te osoby wymagają międzynarodowej ochrony i często są w złym stanie fizycznym i psychicznym.

22 września w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący Radzie UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów - Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

ONZ uznała, że unijny plan relokacji 120 tys. uchodźców napływających do Europy nie jest wystarczający. Według ONZ należy ułatwić migrantom dotarcie do UE oraz usprawnić system ich rejestracji i kontroli.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku