Portugalia: Lewica przejęła władzę

[2015-11-27 08:38:29]

W Portugalii został zaprzysiężony gabinet sformowany przez umiarkowaną socjalistyczną lewicę, który ma zewnętrzne parlamentarne poparcie komunistów i Bloku Lewicy. Mniejszościowy rząd prawicowej Partii Socjaldemokratycznej przetrwał 27 dni.

Szef nowego rządu, socjalista Antonio Costa zapowiedział, że przetnie spiralę cięć oszczędnościowych, które jedynie pogłębiały problemy gospodarcze i społeczne, ale także budżetowe.

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva oświadczył, że wybrał mniejsze zło, to jest zamiast pozostawić jeszcze przez kilka miesięcy mniejszościowy gabinet konserwatysty Pedro Passosa Coelho powołał nowy rząd z socjalistą Costą na czele. O rozmowach dotyczących sformowania nowego gabinetu powiedział: Nie zdołałem rozwiać własnych wątpliwości, czy gabinet socjalistów zdoła zapewnić krajowi stabilizację polityczną i okaże się trwały.

Ostrzegł także nowego premiera, że od jego rządu będzie się wymagać przestrzegania norm europejskich i dyscypliny budżetowej, w związku z czym powinien wystrzegać się zwiększania wydatków na cele publiczne.

Costa w toku rozmów z liderami Bloku Lewicy i Portugalskiej Partii Komunistycznej podjął zobowiązanie, że do 2017 roku jego rząd wyeliminuje wprowadzony przez prawicowy gabinet dodatkowy podatek od wynagrodzeń w wysokości 3,5 proc. Było to jedno ze zobowiązań podjętych przez socjalistów wobec ich lewicowych sojuszników w parlamencie.

Premier Costa przewiduje, że w 2016 roku deficyt budżetowy Portugalii uda się obniżyć do 2,8 proc., tj. poniżej progu narzuconego przez Unię Europejską.

Nowy rząd Portugalii składa się z 17 ministrów, w tym czterech kobiet, i 41 sekretarzy stanu. W piątek odbędzie on pierwsze posiedzenie. Kluczowe stanowisko ministra finansów objął utalentowany ekonomista Mario Centeno, dotychczasowy wicedyrektor departamentu badań Banku Portugalii.

Ministrem sprawiedliwości została adwokat Francisca Van Dunen pochodząca z jednej z najbardziej wpływowych rodzin byłej portugalskiej kolonii (do 1975 roku) - Angoli. To pierwsza w historii czarnoskóra członkini portugalskiego rządu.

W ciągu niespełna czterech tygodni istnienia (i tylko 16 dni urzędowania) gabinet konserwatystów sfinalizował trwające od 2000 roku próby sprzedania zagranicznym nabywcom portugalskich linii lotniczych TAP.

Blok Lewicy i komuniści sprzeciwiali się sprzedaży TAP, broniąc stanowiska, że linie te powinny być "w stu procentach portugalskie", podczas gdy socjaliści zgadzali się na częściową ich prywatyzację z zachowaniem w rękach państwa 51 proc. udziałów w portugalskich flagowych liniach lotniczych, mających za sobą 70-letnią tradycję.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku