Wizyta EKES w Polsce
[2016-01-20 22:19:28]
Delegacja Komitetu, w której znaleźli się polscy członkowie Karolina Dreszer-Smalec i Adam Rogalewski oraz członek z Francji Stéphane Buffetaut, spotkała się z przedstawicielami organów rządowych, organizacji pozarządowych i z partnerami społecznymi w Warszawie i w centrum uchodźców Dębak, aby omówić wyzwania, przed którymi codziennie stają różne organizacje. „Kryzys uchodźczy w UE osiągnął obecnie punkt, w którym kwestionowane są podstawowe zasady ochrony praw człowieka i demokracji. Mimo trudności, jesteśmy głęboko przekonani, że zasady te trzeba utrzymać i odpowiednio stosować” – powiedział Stéphane Buffetaut, przewodniczący CILGERE, ERIGERE i dyrektor wykonawczy Socalog. Misja jest jedną z szeregu wizyt, które EKES organizuje w ramach inicjatywy „Going local”, z myślą o zyskaniu wglądu w działania organizacji społeczeństwa obywatelskiego zajmujących się migrantami, osobami ubiegającymi się o azyl i uchodźcami. Celem wizyt było określenie konkretnych problemów i potrzeb tych organizacji oraz wskazanie najlepszych rozwiązań. Niedługo przygotowane zostanie dokładne i dobrze udokumentowane sprawozdanie z misji. Karolina Dreszer-Smalec, wiceprezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP), stwierdziła: „Negatywnemu postrzeganiu migracji i uchodźców przez coraz większą liczbę obywateli można przeciwdziałać poprzez podnoszenie świadomości wśród dzieci i dorosłych, gdyż ludzie boją się nieznanego. Kontakt z migrantami zmienia nastawienie na bardziej pozytywne. Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w tej dziedzinie, podobnie jak w odniesieniu do pomocy uchodźcom i ich integracji. Bez zaangażowania tych organizacji nie dałoby się wiele osiągnąć”. „Kluczem do sukcesu jest właściwa, dobrze opracowana polityka integracyjna. Polska, podobnie jak inne kraje mające doświadczenie z emigracją, może skorzystać z przykładu własnych obywateli, którzy wyjechali za granicę. Jako państwo członkowskie UE, może także czerpać z doświadczeń – dobrych i złych – innych krajów” – powiedział Adam Rogalewski, sekretarz międzynarodowy oraz ekspert ds. europejskich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Z kolejnymi misjami EKES wybierze się na Maltę, do Włoch, Bułgarii i Turcji. Wizyty rozpoczęły się w grudniu 2015 r. Delegacje Komitetu odwiedziły już Szwecję, Austrię, Grecję, Węgry, Niemcy, Chorwację i Słowenię. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?