Warszawa: Wznowić sprawę Brzeskiej!

[2016-03-03 22:03:21]

Około 100 osób zebrało się 1 marca w Warszawie przed budynkiem Prokuratury Generalnej. Protest w 5 rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiejdziałaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zorganizowały grupy lokatorskie.

Uczestnicy pikiety domagali się wznowienia śledztwa w sprawie zabójstwa działaczki. Piotr Ciszewski z WSL stwierdził, że postępowanie było przez dłuższy czas prowadzone tak aby udowodnić tezę o samobójstwie, nawet gdy dowody jej przeczyły. Przypomniał, że reprywatyzacyjna grabież miasta i oddawanie budynków wraz z lokatorami wciąż mają miejsce.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena powiedział, że morderstwo Brzeskiej stało się dla wielu osób impulsem do działania, między innymi przejęcia jednej z warszawskich kamienic i zorganizowania skłotu Syrena. Przypomniał o tym, że jeszcze gdy żyła, Jolanta Brzeska była ignorowana przez urzędników i polityków.

Andrzej Smosarski nazwał sprawę zabójstwa Brzeskiej zbrodnią III RP, ponieważ to władze doprowadziły do sytuacji, w których lokatorów pozostawiono samych sobie w konfrontacji z kamienicznikami.

Przedstawiciel partii Razem mówił z kolei o tym jak wielkim problemem społecznym jest reprywatyzacja oraz, że należy ją zatrzymać.

Zebrani przynieśli ze sobą listę niemal 2 tysięcy warszawskich nieruchomości objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów ogłosiło, że zwróci się do Prokuratora Generalnego o wznowienie postępowania w sprawie Jolanty Brzeskiej.

Jolanta Brzeska, mieszkanka budynku przy Nabielaka 9 pozostawała w sporze z Markiem Mossakowskim, zajmującym się skupywaniem roszczeń reprywatyzacyjnych i odzyskiwaniem budynków w całym mieście. Chciał on pozbyć się wszystkich mieszkańców kamienicy przy Nabielaka 9.

1 marca 2011 roku spalone zwłoki Jolanty Brzeskiej znaleziono w lesie kabackim. Postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone w 2013 roku, wkrótce po tym, gdy biegli sądowi, badający profil psychologiczny zmarłej wydali opinię, że niemal na pewno doszło do zabójstwa, a jednym z głównych motywów mogły być kwestie związane z reprywatyzacją.

Michał Warecki

(fot. B.K.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku