Wniosek o upamiętnienie Jolanty Brzeskiej

[2016-08-27 15:58:19]

24 sierpnia podczas obrad Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m. st. Warszawy. przewodnicząca Komisji przedstawiła wniosek o uhonorowanie Jolanty Brzeskiej poprzez nawanie jej imieniem jednego z nie mających nazwy skwerów. Członkowie Komisji znali doskonale Jej życie i dokonania i obecni na sali obrad Rafał Zieleniewski (Polska Unia Lokatorów) oraz Bożenna i Janusz Barankowie (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) nie potrzebowali czytać uzasadnienia.

Głosowanie nad wnioskiem miało dramatyczny przebieg. Za przyjęciem wniosku głosowało dwoje radnych z klubu PiS: Filip Frąckowiak i Olga Johann. Trójka radnych z klubu PO Anna Nehrebecka-Byczewska, Aleksandra Sheybal-Rostek i Małgorzata Zakrzewska wstrzymała się od głosu.

Tym samym wniosek został przyjęty.

Jak tłumaczyła przewodnicząca Komisji reporterowi
to dla nas nowa sprawa, nie znamy tego miejsca. Musimy to przegadać w klubie, ale nie jesteśmy przeciw.

To bardzo smutne, że działacze samorządowi z długoletnim doświadczeniem wstrzymują się od głosowania w sprawie, w której nie ma opinii partyjnej. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego idzie Platformie Obywatelskiej opornie. Jednak dzięki tej postawie radnych wniosek będzie procedowany dalej. Skomentował sytuację Rafał Zieleniewski
Wniosek trafi teraz do Rady Dzielnicy Mokotów, a następnie będzie głosowany przez Radę Warszawy.

Komitet inicjatywny dla nazwania skweru prz yulicy Zakrzewskiej w Warszawie imieniem Jolanty Brzeskiej zawiązał się 1 marca. Stało się to pięć lat od dnia śmierci Jolanty Brzeskiej, podczas emisji filmu pokazującego przebieg wydarzeń w kamienicy przy ul. Nabielaka jak i sposób prowadzenia śledztwa mającego wyjaśnić przyczyny śmierci. W spotkaniu uczestniczyła Magda Brzeska, córka Jolanty Brzeskiej.

Kilka osób spośród komitetu zebrało ponad 200 podpisów poparcia dla inicjatywy tak, jak wymagają tego przepisy ustanowione przez Radę Warszawy. Akcja spotkała się z dużym odzewem mieszkańców.

Wniosek z zebranymi podpisami oraz uzasadnieniem zweryfikowało Biuro Geodezji Urzędu Miasta. Następnie Zespół Nazewnictwa Miejskiego Urzędu Miasta pozytywnie zaopiniował
wniosek.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku